Vyhodnotenie verejnej diskusie

 

Fond na podporu vzdelávania v dňoch 24.1.2014 – 28.2.2014 rozpútal verejnú diskusiu prostredníctvom elektronických dotazníkov a formulára zameranú na zisťovanie názorov pedagógov a študentov týkajúcich sa nastavenia podmienok poskytovania pôžičiek. Dôvodom bola snaha získať spätnú väzbu a nastaviť podmienky na nasledujúci akademický/školský rok tak, aby bolo spokojných čo najviac žiadateľov.

Dotazník pre študentov celkovo vyplnilo 1 092 respondentov z toho 92% z nich sú študenti I. alebo II. stupňa vysokoškolského štúdia a 83% z nich študuje na Slovensku na slovenskej vysokej škole. 69% z nich si tento rok buď podali žiadosť o pôžičku a nebola im schválená, alebo si o ňu nepožiadali. Budúci rok si plánuje o pôžičku požiadať 68% respondentov. Za optimálnu priemernú výšku pôžičkypovažujú 2 300 EUR.

Finančné prostriedky z pôžičky potrebuje už v septembri alebo októbri až 81% respondentov.

2/3 respondentov uviedlo, že ak budú študenti požadovať viac peňazí ako má fond k dispozícii, súhlasia s tým, aby bola vyplatená nižšia suma všetkým žiadateľom (napríklad tretina/polovica požadovanej sumy).

Pokiaľ by však mali o uprednostnení rozhodovať kritériá 60% respondentov si myslí, že počet kritérií, ktoré žiadateľ spĺňa je rozhodujúcejšie ako poradie kritérií stanovené v zákone, ktoré spĺňa.

Zo súčasných kritérií považuje respondenti za najdôležitejšie nasledovné:

Študent denného štúdia (18%)

Študent mal/má priznané sociálne štipendium/dávky v hmotnej núdzi (16%)

Študent so špecifickými potrebami (zdravotne postihnutý) (16%)

 

Doplniť by mali záujem najmä tieto kritériá:

Študent, ktorého rodič je nezamestnaný/invalidný dôchodca/má minimálny príjem (30%)

Študent, ktorý sa stará o vlastné deti (16%)

Študent, ktorý žiada o pôžičku prvýkrát (14%)

Výsledok verejnej diskusie_študenti

 

Pridať návrh na zlepšenie
captcha
 

Autor: Roman, 7.9.2015

Dobrý deň, je prosím vás definovana výška príjmu (hrubá mzda zemastnanca) u potencionálneho ručiteľa? Respektíve spomínate v informáciach aj dôchodok ako formu ručenia. Môžu potom ručit aj osoby, ktoré sú v dôchodku a je tu takisto potom stanovená mininálna výška dôchodku? Ďakujem vopred za odpoveď.
Reakcia
Dobrý deň,

podmienky na ručenie sú podrobne definované v časti Ručiteľ a podmienky ručenia.
Čo sa týka ručiteľa, môže ním byť aj dôchodca, ale musí spĺňať všetky podmienky (napr. aj vek do 62 rokov a výšku dôchodku najmenej vo výške čistej minimálnej mesačnej mzdy).

Autor: Martina, 25.9.2014

Dobrý deň. Na žiadosti nie je žiadna kolonka pre ručiteľa. Je teda k pôžičke potrebný, či nie? Lebo napríklad ja sama žiadneho ručiteľa mať nemôžem. Rodičia sú nezamestnaní. Ako môže študent bez ručiteľa študovať? V prípade nutnosti ručiteľa s pravidelným mesačným príjmom nemá množstvo študentov šancu dokončiť svoje štúdium. Pripadá mi to nespravodlivé. Ďakujem za odpoveď.
Reakcia
Ručiteľa potrebujete až keď Vám bude žiadosť o pôžičku schválená z dôvodu zabezpečenia pôžičky. Môže ním byť aj Váš súrodenec, rodina či kamaráti.


Autor: Marcel, 10.7.2014

Osobne mi nápad prerozdelenia penazí až tak nevyhovuje. Napríklad ja študujem v zahraničí a tu sú náklady na život vyššie. Súhlasím teda s prerozdelením sumy ale v špeciálnych prípadoch napríklad štúdium v zahraničí by mala byť priznaná žiadaná suma. V ankete som hlasoval proti návrhu. Čo sa stane ak o pôžičku v budúcnosti zažiada ešte viac študentov napr dvojnásobok alebo trojnásobok? Potom by pri prerozdelení suma klesla tak nízko že by to nemalo zmysel. Niekde proste musí byť limit. A ak to musí byť tak na prerozdelene je treba vymyslieť fundovanejšie kritérium ako aritmetický priemer. A isté skupiny študentov ako napr študenti v zahraničí alebo študenti s vynikajúcim priemerom by mali dostať o čo si zažiadajú. Limit môže byť mäkký teda vyjadrený vzorcom napríklad minimálna suma na ktorú môže žiadateľ klesnúť by mohla byť závislá na kritériách alebo studijnom priemere. A pokial by suma klesala prilis, dalej sa uz prerozdelovat nebude.
Reakcia
Vami definovanej skutočnosti sme si plne vedomí a preto do pripravovanej novely zákona o fonde navrhujeme možnosť vyčleniť samostatné finančné prostriedky pre študentov v SR a študentov v zahraničí. Musíme ale brať do úvahy, že aj pri študentoch v zahraničí sú rozdielne náklady na štúdium jednak podľa krajiny štúdia (náklady v ČR sú dosť podobné nákladom v SR ale náklady napr. v USA sú oveľa vyššie), ale aj podľa školy (náklady na "bežnú" univerzitu sú ďaleko nižšie ako na univerziut z TOP 200 Šanghajského rebrička). Preto nie je možné ani v tomto prípade zovšeobecňovať, že náklady v SR sú nižšie ako náklady v zahraničí.
Samozrejme aj prerozdeľovanie by nebolo automatické, ale rozhodovala by o ňom rady fondu pri zohľadnení zákonom stanovených kritérií.

Autor: Marian K., 30.6.2014

Ako uz bolo pisane nizsie, terminy ktory ste zvolili sposobuju vyplatenie poziciek vo februari. Napriek tomu ze 81% respondentov sa vyjadrilo ze potrebuje peniaze uz v septembri, pre buduci rok ste zvolili opat tento system. Myslim ze predtym, existujuci studenti podavali ziadost do konca juna a prvaci po zapise. Nevidim jediny problem vyclenit 1/5 prostriedkov na prvakov a ist podla stareho systemu. Ak peniaze z pozickoveho fondu su urcene na podporu studia, mali by byt vyplatene najneskor do konca septembra.
Reakcia
Uvedenej skutočnosti sme si plne vedomí, avšak termíny sú definované zákonom o fonde. Fond preto pripravuje novelu zákona, kde uvedené bude zohľadnené a bude stanovených viacero termínov na predloženie žiadostí o pôžičku a teda aj viacero termínov na vyplatenie pôžičiek.

Autor: Anonym, 19.6.2014

Dobry den, mam otazku ohladnom povinnych priloh k ziadosti. Kedze studujem na univerzite v zahranici, nemam narok na socialne stipendium a preto nie je mozne prelozit potvrdenie o poberani socialneho stipendia. Taktiez nemozem byt poberatelom davky v hmotnej nudzy, kedze som student. Dalej by som chcel vediet ako si predstavujete doklad preukazujuci, ze dosahujem lepsie studijne vysledky ako ini a kto je student so specialnymi potrebami. Napadlo mi, ze tieto prilohy maju predlozit len studenti ktorych sa to tyka, ale cela sekcia ma nazov 'Povinne prilohy'. Okrem toho by som sa este chcel opytat, ci ma fond oddelene prostriedky pre studentov zahranicnych skol alebo je to vsetko spolu. Dakujem vopred za odpovede.
Reakcia
Všetky prílohy a ich obsah je definovaný v kapitole 3.5 Oznamu o možnosti predkladania žiadostí o pôžičku.
Nárok na sociálne štipendium máte aj v zahraničí avšak závisí od štátu, kde študujete a pravidiel školy, ktorú študujete. Nárok na dávky v hmotnej núdzi máte aj ako študent avšak dávku Vám musí priznať príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Fakt, že dosahujete lepšie študijné výsledky ako iní žiadatelia preukážete predložením informácie o Vašom študijnom priemere za posledný rok (doklady musí byť vydaný Vašou školou). Študent so špecifickými potrebami je zdravotne postihnutý študent.
Vzhľadom na zákonné ustanovenia fond v súčasnosti nemá samostatne vyčlenené prostriedky pre študentov študujúcich v zahraničí a študentov študujúcich v SR. V rámci pripravovanej novely zákona o fonde plánujeme túto možnosť vytvoriť.

Autor: Martina, 29.5.2014

Ďalším kritériom by podľa mňa mohlo byť aj to, či študent žije s rodičmi, alebo je napriek mladému veku odkázaný sám na seba.
Reakcia
Ďakujeme za návrh, ale nevieme, čo myslíte tým že: "je odkázaný sám na seba". Vedeli by ste do bližšie definovať? AKo by sa dané kritérium potvrdzovalo?

Autor: Štefan Kolbaský, 28.4.2014

Dobrý deň, v nasledujúcom akademickom roku 2014-2015 plánujem požiadať o študentskú pôžičku. Bojím sa však už dopredu, či mi ju vôbec schvália,keďže som sa dozvedel,ako dopadli niektorí moji spolužiaci zo školy tento rok. Mám pomaly 30 rokov-keďže som šiel na vysokú školu neskôr- a tiež nepokladám za dobré, že študent potrebuje peniaze v septembri a dôjdu mu-ak schvália- v januári,resp. februári, Je to nešťastné riešenie,veľmi. Je nás veľa takých,hlavne na východe, ktorí nepochádzame z veľmi zebezpečených rodín v tom zmysle, že aj keď obaja rodičia pracujú,dokonca aj keď ja brigádujem, jednoducho to nestačí,obzvlášť keď sa to týka nás -študentov nad 26 rokov,ktorí už dokonca nemáme ani nárok na zľavnené cestovné!!!to je nonsens. A že je nás dosť,to už ani nevravím. Kritériá sú prehnané, v mnohých prípadoch sa niektorí moji známi ani nepokúšali o podanie žiadosti. Cestujem denne 45 km, na cestovné miniem mesačne vyše 80 eur, poplatky so štúdiom sú pomerne veľké--viď len obedy v škole mesačne stoja cez 30 eur,a to nechodíme každý deň.Mesačne mať výdavok okolo 120-130 eur,to je aj popri brigáde na dennom štúdiu nerealizovateľné. A to opakujem, platí zákon o zľavnenom cestovnom len do veku 26 rokov. Nemôžu sa kritériá zjemniť? Takú obrovskú a pozitívnu kampaň to malo a výsledky sú rozčarujúce.
Reakcia
Uvedenej skutočnosti sme si plne vedomí, avšak termíny sú definované zákonom o fonde. Fond preto pripravuje novelu zákona, kde uvedené bude zohľadnené a bude stanovených viacero termínov na predloženie žiadostí o pôžičku a teda aj viacero termínov na vyplatenie pôžičiek.
Čo sa týka výšky finančných prostriedkov, fond nedostal štátnu dotáciu už niekoľko rokov, preto výšku nemá z čoho navýšiť. V súčasnosti však hľadáme viaceré spôsoby ako finančné prostriedky získať a tým podporiť čo najviac žiadateľov.

Autor: Anonym, 4.3.2014

Prosím Vás, nie je normálne, aby keď bola stanovená dátumová hranica na určitý deň, sa FNPV správala ako jedna z minima organizácii (ja osobne ale nepoznám okrem FNPV žiadnu inú) ktorí ešte dnes v tejto dobe akceptujú a zohľadňujú len dátum fyzického doručenia žiadosti!!! Každý jeden úrad, inštitút, škola... proste všade nájdete: rozhoduje dátum pečiatky na pošte. Ja som posielal žiadosť zo zahraničia. Naše študijné oddelenie je otvorené 1 deň v týždni kvôli potvrdeniam. Bohužiaľ v časovej tiesni sa napriek dobe 4 dní nedostala obálka na slovensko do termínu ale deň po ňom. Prečo nemôžete akceptovať dátum na obálke? Myslím že táto zmena bude vítaná.
Reakcia

Ďakujem za názor. Pri príprave podmienok na akademický rok 2014/2015 zohľadníme aj Váš návrh.

 

Autor: Lenka Šupinová, 12.2.2014

Dobrý deň, na základe toho, že mi neschválili pôžičku z dôvodu nepostačujúceho množstva finančných prostriedkov ( i keď všade v médiách bolo propagované aké veľké množstvo finančných prostriedkov má fond k dispozícií a značne sa zvýšila i maximálna výška pôžičky) by bolo podľa môjho názoru dobré prehodnotiť, či nie je lepšie uspokojiť väčšie množstvo študentov, i keď nižšími čiastkami. Samozrejme, že keď niektorý študent dostane 6000 €, tak ostatní nemajú šancu. Myslím si, že takto vysoké čiastky neslúžia len na úhradu školného, čo by sa mohlo čiastočne kontrolovať. Pekný deň
Reakcia

Maximálna výška pôžičky bola upravená oproti minulým akademickým rokom na základe dlhodobo deklarovaného záujmu študentov zvýšiť ju aspoň na 3000 €. 

Nakoľko sa však vyskytla situácia, že o maximálnu výšku pôžičku malo záujem enormne veľa žiadateľov, sprístupnili sme v rámci verejnej diskusie a dotazníka možnosť vyjadriť svoj názor na súčansé podmienky.

V otázke č. 8 sa priamo pýtame, či respondenti súhlasia s tým, že ak budú študenti požadovať viac peňazí ako má fond k dispozícii, bude vyplatená nižšia suma všetkým žiadateľom (napríklad tretina/polovica požadovanej sumy.

Našim cieľom je, aby nám výstup z tejto diskusie pomohol nastaviť podmienky tak, aby sme uspokojili čo najviac žiadateľov o pôžičku.

 

Autor: Slávka Hričáková, 12.2.2014

Môj návrh: Bola mi uznaná pôžička ešte keď bol Študentský pôžičkový fond, a bolo to celkom jednoduché. Podala som si žiadosť, doniesla som potvrdenie od ručiteľa, potvrdenie o štúdiu a priznaní soc. štipendia, a po schválení peniažky hneď boli na účte. Maximálna spokojnosť. Tento rok som ako študent piateho ročníka potrebovala peniaze opäť, a tak som si podala žiadosť na zmenený Fond pre podporu vzdelávania. A priebeh poskytnutia pôžičky bol takýto: Do konca októbra študent mal podať žiadosť aj s potrebnými dokladmi, do decembra študent čakal či mu pôžičku vôbec schvália alebo nie. Vyjadrenie o schválení príde študentovi koncom decembra, a je potrebné potvrdenie od zamestnávateľa pre ručiteľa, ale keďže sú vianočné sviatky, a zväčša každý vo firmách má dovolenku, potvrdenie je možné získať, až sa šéf vráti po dovolenke do práce, a to už je január. Študent, pre ktorého je január kritický kvôli skúškovému obdobiu alebo štátniciam, musí riešiť ešte aj pôžičku. A ak všetko odovzdal, tak mu opäť povedia, že má čakať. Študent získa potrebné peniaze až v druhom semestri - teda vo februári. Ak študent žiada o pôžičku z Fondu pre PODPORU VZDELÁVANIA, tak to znamená, že potrebuje peniaze na štúdium a to od začiatku akademického roka - t.j. v septembri/októbri, avšak jeho jediná možnosť je len čakať s nádejou, že možno keď už bude pomaly aj končiť akademický rok, tak mu prídu žiadané peniaze. Takýmto spôsobom fungovania Fondu, bude študent nútený ísť do komerčnej banky, kde má síce vyšší úrok, ale financie na štúdium má hneď.
Reakcia

Súčasné nastavenie dátumov (doručenie žiadostí a následne schválenie, vyplatenie) vychádza z faktu, že väčšina študentov má zápis na školách koncom septembra/ v októbri. Posunutie tohto dátumu by znamenalo pre nich znemožnenie zaslania žiadosti o pôžičku, nakoľko o ňu môže žiadať študent až keď je zapísaný na štúdium.
Navyše pri počte 3717 zaslaných žiadostí musíte uznať, že mesiac na ich posúdenie (schválenie/neschválenie) nie je dlhá doba. Nakoľko však chceme poznať názor žiadateľov o pôžičku spustili sme verejnú diskusiu k podmienkam získania pôžičky. Problematika termínu, kedy študent potrebuje finančné prostriedky je zahrnutá v dotazníku v otázke č. 7. Budeme radi, ak vyplní dotazník čo najviac študentov (potenciálnych žiadateľov) a my budeme môcť výstupy zohľadniť pri nastavovaní podmienok na nasledujúci akademický rok.

Autor: Anonym, 11.2.2014

Mna by skor zaujmalo preco bol navyseny limit na pozicky ked fond nie je schopny absolutne pokryt dopyt. Fond pokryl 52% ziadosti. Keby ostala hranica na rovnakej urovni ako minuly rok co bolo cca 1300eur dostalo by podporu vsetkych 3717 ziadatelov. Myslim, ze vacsine zaujemcov by pomohla ja mensia suma. Je logicke, ze ked ponuknete maximalnu hranicu 3000eur bez urocne(pocas studia a po studiu za zlomok percenta, ake chcu banky za bezurocne pozicky), vacsina studentov poziada o maximalnu moznu sumu. Preto by ma zaujmalo ci fond vie akym financnym obnosom disponuje este pred obdrzanim ziadosti o pozicku a preco nevychadza zo statistyk z minulych rokov ziadosti o pozicky. Na priblizny odhad potom staci jednoducha matematika.
Reakcia

Maximálna výška pôžičky bola upravená oproti minulým akademickým rokom na základe dlhodobo deklarovaného záujmu študentov zvýšiť ju aspoň na 3000 €. Na poskytovanie pôžičiek pre študentov sa každý akademický rok vyčlenia v rozpočte fondu finančné prostriedky dopredu a sú zadefinované v Ozname o možnosti predkladania žiadostí o pôžičku. Každoročne ho zverejňujeme na našom webovom sídle v dostatočnom časovom predstihu (v akademickom roku 2013/2014 to bolo konkrétne 15.07.2013).

Verejná diskusia, ktorú sme spustili, aby sme umožnili študentom podieľať sa na zlepšení podmienok je dôkazom toho, že máme záujem každoročne uspokojiť čo najviac žiadateľov. 

Budeme radi, ak vyplníte dotazník a aj prostredníctvom otázky č. 5 a 8 nám dáte najavo Váš názor v spojitosti s výškou pôžičky.

Autor: Tomáš Novák, 10.2.2014

Súhlasím aby sa kritéria zmenili a hlavne odpoveď, ktorá trvá veľmi dlho. Vtedy je už pomaly koniec zimného semestra. V prípade schválenia získa študent peniaze až v januári. Vtedy už dávno platí výdavky spojené so stravou, cestovaním, knihy, školné a podobne. Chápem že tích žiadostí bolo viac ale sami ste reklamovali túto pôžičku a s ako takým nárastom žiadostí ste predsa museli počítať.
Reakcia

Súčasné nastavenie hraničných dátumov (doručenie žiadostí a následne schválenie, vyplatenie) vychádza z faktu, že väčšina študentov má zápis na vysokých školách koncom septembra/ v októbri. Posunutie tohto dátumu by znamenalo pre nich znemožnenie zaslať žiadosti o pôžičku, nakoľko o ňu môže žiadať študent, až keď je zapísaný na štúdium.

Nakoľko však chceme poznať názor žiadateľov o pôžičku spustili sme verejnú diskusiu k podmienkam získania pôžičky. Problematika termínu, kedy študent potrebuje finančné prostriedky je zahrnutá v dotazníku v otázke č. 7. Budeme radi, ak vyplní dotazník čo najviac študentov (potenciálnych žiadateľov) a my budeme môcť výstupy zohľadniť pri nastavovaní podmienok na nasledujúci akademický rok.

Autor: Marianna Mendlová, 31.1.2014

Navrhujem aby sa upravilo kritérium úplnosti žiadosti. Napríklad v mojom prípade sa stalo, že som sa v rýchlosti zabudla na žiadosti podpísať a kvôli tomu bola moja žiadosť zamietnutá, no myslím si, že ak si dám toľko námahy, že idem aj na štúdijné oddelenia aj na sociálne oddelenia, kde si dám žiadosť potvrdiť a ešte aj žiadosť zašlem doporučene tak myslím, že je jasné, že mám o pôžičku záujem. A nakoľko sa do žiadosti uvádza aj email aj telefonický kontakt predpokladala som, že v prípade takýchto malicherných chýb ma bude niekto kontaktovať, no namiesto toho som si až na internete našla odpoveď, že kvôli zabudnutému podpisu mi neschválili pôžičku. Keďže som študentom vysokej školy a chcem ostať po štúdiu na Slovensku plánovala som pôžičku použiť na rozbeh podnikania. Myslím, že tak ako mňa potom odrádza aj ostatných aby na Slovensku študovali a následne rozvíjali produkciu slovenského štátu. Veď uznajte teraz mám čakať do ďalšieho roka? Alebo si vziať pôžičku v nebankovkách (teraz tak často spomínaných), keďže ako študent nemám nárok na bežnú pôžičku... Pekný deň.
Reakcia
Predpokladom k schváleniu žiadosti o pôžičku bolo splnenie všetkých stanovených kritérií. Detailný popis týchto kritérií bol zverejnený na stránke fondu. Pokiaľ by sme mali kontaktovať všetkých, ktorí si túto povinnosť nesplnili (tento rok ich nebolo ani 5% zo všetkých žiadostí) muselo by 95% študentov, ktorým bola pôžička schválená čakať nielen na vyhlásenie výsledkov, ale i na vyplatenie pôžičky. Termín by sa posunul minimálne o 2 týždne.