CKM

 

Aj Americký sen môže byť realitou. Je to len na tebe

Si denný študent vysokej školy, rád by si počas prázdniny vypadol do zahraničia, zažil niečo nové, niečo aj zarobil a najmä spoznal sám seba? Fond na podporu vzdelávania (FNPV) v spolupráci s cestovnou agentúrou CKM 2000 Travel ti ponúka jedinečnú možnosť, ako tvoj americký sen premeniť na skutočnosť. Neveríš? Čítaj ďalej...

Work & Travel USA (WAT USA) je oficiálny kultúrno-výmenný program vlády Spojených štátov amerických, ktorý je založený na legálnej práci za veľkou mlákou a spoznávaní tejto obrovskej a krásnej časti našej zemegule. Denným študentom vysokých škôl z celého sveta ponúka počas letných prázdnin možnosť zažiť americkú kultúru, splniť si cestovateľské sny a zároveň im umožňuje pokryť si výdaje na pobyt za oceánom z legálneho zárobku.

Samozrejme, vycestovanie na WAT USA je spojené s prvotnými nákladmi, ktoré sa pohybujú približne od 1200 do 2500 eur. Nanešťastie, letenky zatiaľ nepadajú z neba a niečo stojí aj cestovné poistenie či vybavenie pracovného povolenia. Ak ťa však život za veľkou mlákou naozaj láka a zatiaľ si ho neokúsil len kvôli poloprázdnym vreckám, práve pôžička plná výhod od FNPV a dlhoročné skúsenosti CKM, najväčšej slovenskej WAT USA agentúry, ti tvoj americký sen pomôžu premeniť na skutočnosť.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE A PODMIENKY NA ZÍSKANIE PÔŽIČKY PLNEJ VÝHOD

- Na WAT USA si môžeš požičať 500 až 2 500 eur

 - Požiadať o pôžičku môžeš len ak si už zapísaný do príslušného ročníka štúdia.

- Podanie a DORUČENIE tvojej žiadosti o pôžičku v akademickom roku 2018/2019 musí prebehnúť najneskôr do 31. októbra. Ak to nestihneš, ďalšiu možnosť vycestovať do Ameriky budeš mať až v lete 2020.

- Počas štúdia na vysokej škole nič neplatíš, pričom aj úrok v tomto období je 0 %. Po skončení tvojho štúdia je úrok len 3 % ročne.

 Splácať môžeš od 5 do 10 rokov.

- Zarobíš si na WAT USA viac a chcel by si pôžičku splatiť predčasne? Bez problémov! Môžeš tak urobiť  každý rok v júli bez akýchkoľvek poplatkov .

- Pre získanie pôžičky potrebuješ iba potvrdenie o štúdiu a  ručiteľa s pravidelným čistým mesačným príjmom vo výške aspoň 400 eur

- Ak splníš všetky podmienky, tvoja šanca na získanie pôžičky je naozaj vysoká. FNPV navýšil pre akademický rok 2018/2019 svoj rozpočet na poskytovanie pôžičiek pre študentov o 1,3 mil. eur, čo znamená, že tento rok rozdá študentom až 4 mil. eur.

- Navyše, o pôžičku môžeš v prípade záujmu požiadať každý rok počas tvojho vysokoškolského štúdia. Možno ti tak okrem amerických prázdnin pomôže splniť aj ďalšie sny...


 

Vyťaž zo svojho štúdia maximum

Stále sa pýtaš, prečo sa trepať tak ďaleko, až do Spojených štátov a ešte si na to aj požičiavať? Okrem iného aj preto, že program WAT USA vznikol už v roku 1961, čiže ešte počas vlády najmladšieho zvoleného amerického prezidenta, Johna F. Kennedyho, no Slovenská republika sa k nemu pripojila až začiatkom 90. rokov. Od tej doby ho však stihli využiť tisíce mladých Slovákov či cudzincov študujúcich u nás. Počas uplynulého leta sa ich za Atlantik vybralo približne 2400 a práve oni sú najväčším dôkazom, že WAT USA je naozaj výnimočnou a neopakovateľnou príležitosťou, ako z tvojho štúdia vyťažíš čo najviac.

Šanca, ako nakopnúť budúcu kariéru

„Ďalšou výhodou je, že u nás, na rozdiel od iných krajín, neexistuje limit počtu účastí, čiže počas pobytu na univerzite môže denný študent využiť WAT USA až päť, respektíve šesťkrát, v závislosti od počtu regulárnych rokov štúdia, a to aj v končiacich ročníkoch,“ priblížil podmienky účasti Matúš Grega, produktový manažér CKM. Zároveň dodáva, že hoci zatiaľ spomínaný limit pre slovenských študentov neexistuje, v budúcnosti sa to môže zmeniť, čiže vyčkávať sa podľa neho príliš neoplatí.

Súhlasí s ním aj jeho kolega a marketingový manažér CKM, Jozef Rybár: „Sám som sa amerického watka - ako program u nás v CKM nazývame - zúčastnil až štyrikrát a jediné čo ľutujem je, že som tak neurobil aj ten piaty,“ prezradil, pričom spomenul, že počas prvého ročníka svojho štúdia vôbec netušil, že pre neho existovala legálna možnosť, ako vycestovať, žiť a pracovať priamo v Spojených štátoch.

Ekonomické výhody a pozitívny odkaz

Obaja sa zároveň zhodujú, že účasť v programe WAT USA ich naozaj pozitívne zmenila. „Túto možnosť som využil „len“ trikrát a počas necelého roka, ktorý som za veľkou mlákou strávil, sa toho v mojom živote udialo naozaj veľa. Naučil som sa samostatnosti, väčšej zodpovednosti, dravosti, výrazne som si zlepšil angličtinu, precestoval som Spojené štáty od východu na západ, spoznal som naozajstných priateľov a dokonca aj svoju pani manželku,“ vysvetlil Grega.

„Dokonca som reálne uvažoval, že v USA zostanem žiť. Páčilo sa mi tam a počas svojho štúdia som žil takpovediac dva životy. Cez rok ten slovenský a cez leto ten americký,“ doplnil ho Rybár, ktorý si zároveň myslí, že okrem ekonomických výhod, ktoré sú prospešné či už pre samotných účastníkov programu, ako aj pre zamestnávateľov a ekonomiku Washingtonu, je práve toto jedným z hlavných cieľov a zámerov americkej vlády, ktorá program WAT USA pred viac než pol storočím spustila. „Na svojich cestách naprieč Amerikou som si uvedomil, že ak sa mi niečo nepáči, všetko sa dá zmeniť. Aj veľa vecí, ktoré v našej krajine nefungujú. Je to len o našom nastavení. Ak si to uvedomí len hŕstka účastníkov amerického watka, možno Kennedyho odkaz prežije aj Trumpovu éru,“ uzavrel.

KDE? KEDY? AKO? PREČO?

Ak tvoj americký sen snívaš už teraz, požiadaj o študentskú pôžičku plnú výhod najneskôr do 31. októbra 2018.

Chcel by si sa dozvedieť viac? Sme tu pre teba. Všetko dôležité o programe WAT USA  nájdeš na www.CKM.sk. A nezabudni čím skôr vyplniť aj nezáväznú a bezplatnú registráciu na www.WATsteps.sk pre americké prázdniny 2019. Je to prvý krok, za ktorý nič nedáš.